Woda alkaliczna: właściwości i skład, lista nazw, sposób przygotowania

Składamy się z wody: 70% H2Tworzy płynne środowisko naszego ciała. Na tej podstawie jakość używanej wody wpływa na stan zdrowia. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że normalnie płyny ustrojowe mają odczyn zasadowy, to wiedza o korzyściach i szkodach wody alkalicznej dla organizmu oraz o tym, jak uzyskać ją do codziennego użytku, będzie bardzo istotna dla poprawy jakości życia każdego zwykłego dnia.

Co to jest woda alkaliczna

Ostatnio coraz więcej osób dyskutuje o dobroczynnych właściwościach „żywej” wody dla organizmu człowieka. Do tej kategorii zaliczamy również wodę alkaliczną, która zgodnie ze swoją nazwą posiada poziom pH odpowiadający biologicznemu płynnemu środowisku organizmu. Co to znaczy?

Wartość pH wskazuje równowagę kwasowo-zasadową i pokazuje stosunek kwasu do zasady w cieczy. Zdefiniowane w skali od 0 do 14, gdzie zero jest całkowicie kwaśne, a 14 całkowicie zasadowe. Normalny poziom takiej równowagi dla organizmu człowieka to 7,35 - 7,45, co odpowiada pH krwi: korzystne jest utrzymanie odczynu zasadowego w tym zakresie lub nieco wyższym - do 8. I odwrotnie obniżając wskaźnik poniżej granicy 6,35, odpowiadającej pH śliny , może zaszkodzić normalnemu funkcjonowaniu organizmu.

Utrzymanie korzystnej równowagi alkalicznej między płynem międzykomórkowym i wewnątrzkomórkowym w tkankach jest bardzo ważne:

 • badania przeprowadzone w Japonii zebrały dowody na to, że picie wody alkalicznej o pH wyższym niż 7 przynosi korzyści w postaci przedłużenia życia człowieka nawet o 30%;
 • kwaśne środowisko organizmu stwarza warunki do rozwoju pasożytów o właściwościach chorobotwórczych;
 • kwasowość szkodzi wzrostowi wolnych rodników, które zmniejszają funkcjonowanie układu odpornościowego i sprzyjają rozwojowi nowotworów;
 • warzywa, owoce zaliczane są do pokarmów zasadowych przydatnych dla organizmu, a białka zwierzęce, półprodukty, ciasta, napoje bezalkoholowe i fast foody zwiększają kwasowość;
 • bardzo kwaśne środowisko organizmu zaburza normalne funkcjonowanie procesów trawiennych i metabolicznych, zmienia tło hormonalne;
 • Korzystne właściwości wody alkalicznej pomagają organizmowi pozbyć się produktów przemiany materii: toksyn i toksyn.

Kwaśne tło w organizmie jest tworzone przez wiele czynników, wśród których są m.in. urazy wynikające z przeciążenia fizycznego i psychicznego, nadużywanie pokarmów mięsnych oraz produktów poddanych głębokiej obróbce termicznej i technologicznej.

Za optymalną wartość pH wody pitnej, która jest korzystna dla organizmu ludzkiego, uważa się 7,0 - 8,0, a wodę alkaliczną lub jonizowaną nazywa się z dużym wskaźnikiem: od 7 do 9,5 jednostki.

Skład alkalicznej wody mineralnej

Eksperci uważają, że sama nazwa „alkaliczna woda mineralna” jest raczej dowolna, wskazując na przewagę jonów wodorowęglanu sodu i magnezu w składzie. To właśnie oni zapewniają bogaty w minerały skład wody alkalicznej, który pomaga w eliminowaniu problemów zdrowotnych. Na przykład właściwości soli magnezu są niezbędne do poprawy funkcji mózgu i są wskazane przy zaburzeniach nerwowych. Jony sodowe wody mineralnej korzystnie wpływają na przyspieszenie procesów metabolicznych, pomagają usuwać produkty rozpadu, eliminują zastój płynów, normalizują pracę narządów przewodu pokarmowego i całego organizmu.

Zasada działania

Wraz ze wzrostem kwasowości lub kwasicy organizm równoważy zmianę tła wewnętrznego z tworzeniem się pożytecznych zasad: zwykle pochodzą one z pożywienia, a przy silnym zakwaszeniu zastępowane są minerałami z tkanki kostnej i narządów.

Etapy rozwoju kwasicy:

 • I - nagromadzenie toksyn i toksyn przy braku oczyszczenia organizmu prowadzi do zmęczenia, osłabienia i apatii;
 • II - charakteryzuje się problemami układu wydalniczego organizmu: suchością skóry, zaparciami, biegunką, która również powoduje zaburzenia żołądka;
 • III - zmniejszenie funkcji układów narządów, w tym mózgu, zaburzenia hormonalne, anemia;
 • IV - pojawienie się reakcji alergicznych, cukrzycy, problemów z wątrobą i nerkami, onkologia.
Ciekawy! Eksperci zauważają, że przeciętna dieta zwykłego człowieka wywołuje przewlekłą kwasicę w organizmie, której można zapobiec poprzez włączenie do diety wody alkalicznej.

Norma wskaźnika pH głównego płynnego ośrodka organizmu, który obsługuje wszystkie narządy - krew - wynosi średnio 7,4 plus minus 0,5. Wartość ta jest tak fundamentalnie ważna, że ​​odchylenia od tej normy pH nawet o 0,05 jednostki mogą spowodować poważne szkody zdrowotne. W narządach wahania pH są szersze.

Istnieją różne opinie na temat korzyści płynących z utrzymania środowiska zasadowego poprzez właściwości wody, a także wartości równowagi pH dla ogólnego stanu zdrowia. Sceptycy radzą, aby nie robić panaceum z alkalicznych wskaźników wody, a zwolennicy zdrowej diety, często przeżywający ciężkie przeżycia chorobowe, „siadają” na stałym piciu wody z sodą lub innymi środkami alkalizującymi.

Rekomendowane lektury:  Soda oczyszczona: użyteczne właściwości, zastosowanie, sposób przyjmowania

Dlaczego woda alkaliczna jest dla Ciebie dobra

Myśląc o korzyściach i niebezpieczeństwach wody alkalicznej dla organizmu, warto zapoznać się z oficjalnymi danymi dotyczącymi jej wpływu na zdrowie:

 1. Badanie wpływu wody alkalicznej na guzy z 2001 roku potwierdziło jej właściwości w eliminowaniu kwasicy w nowotworach.
 2. Badanie z 1989 roku dowiodło korzyści z obniżania poziomu cholesterolu i glukozy oraz normalizacji ciśnienia krwi podczas picia wody alkalicznej przez 3 do 6 miesięcy.
 3. W 2009 roku opublikowano wyniki 6-letnich badań około 4 tys. Osób starszych z terenów Francji, w których odnotowano wysoką zawartość glinu i krzemu w składzie wody pitnej (10 mg / dobę). Stwierdzono, że picie takiej alkalicznej wody mineralnej pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów związanych z chorobą Alzheimera i innymi chorobami poznawczymi w tej grupie wiekowej.
 4. Badanie z 2012 roku potwierdziło wpływ wody o pH 8,8 na neutralizację kwasu żołądkowego i pepsyny. Sugeruje to, że picie wody alkalicznej jest korzystne w leczeniu refluksu kwasu.

Ze względu na właściwość wody alkalicznej normalizującej pH organizmu człowieka, a tym samym wpływającej na aktywację procesów energetycznych, wolnej od wolnych rodników i produktów rozpadu, jej stosowanie stało się powszechne w pracy z szeregiem problemów organizmu.

Na metabolizm

Właściwości wody alkalicznej sprzyjają wymianie białek, tłuszczów, usuwają toksyny i sole metali ciężkich, stymulują syntezę węglowodanów w celu zaopatrzenia organizmu w energię, przynoszą korzyści osobom otyłym lub chcącym zrzucić zbędne kilogramy. Picie alkoholu może również spowolnić proces starzenia i zapobiegać chorobom związanym z wiekiem.

Na wątrobę

Stosowanie „żywej” wody jest również korzystne w przywracaniu funkcji filtrujących wątroby, uwalniając ją od toksyn i mikrouszkodzeń. Dlatego stosowanie wody „żywej” jest wskazane w leczeniu żółtaczki, żółtaczki typu A, marskości wątroby, pęcherzyka żółciowego.

Ponadto woda alkaliczna ma dobroczynną właściwość przywracania równowagi kwasowo-zasadowej przy wysokim stężeniu kwasu moczowego w organizmie, który powstaje w wątrobie. Jednak w przypadku zaburzeń czynności nerek nie może być wydalany z moczem, przez co wzrasta kwasowość w tkankach organizmu, powodując uszkodzenie stawów i dny moczanowej, aw skrajnych przypadkach - wpływając na serce, mózg, nerki. W celu skutecznego leczenia zaleca się picie podgrzanej wody alkalicznej na pusty żołądek przed posiłkami małymi łykami.

Dla układu sercowo-naczyniowego

Woda alkaliczna, ze względu na swoje właściwości profilaktyczne, jest zalecana przy chorobach układu krążenia i zawałach serca, przy kryzysach nadciśnieniowych, arytmii, chorobach niedokrwiennych serca.

Korzyści z wody alkalicznej dla organizmu przejawiają się również w oczyszczaniu kanałów krwionośnych z blaszek cholesterolowych, wzmacnianiu ścian naczyń krwionośnych oraz zmniejszaniu ryzyka miażdżycy i żylaków, zakrzepowego zapalenia żył.

Dla układu nerwowego

Dobroczynne właściwości wody alkalicznej ujawniają się w poprawie pracy sfery psycho-emocjonalnej człowieka. Udowodniono, że taka woda działając na układ nerwowy jest w stanie niwelować szkody wynikające ze stresu, bezsenności, chronicznego zmęczenia i depresji. Stwierdzenia te opierają się na fakcie, że zawartość wody w strukturze biologicznej mózgu sięga 90%. Ponadto woda jest czysta i ustrukturyzowana i oczywiście ma zasadowy skład. Te nałogowe napoje, które spożywamy każdego dnia - herbata, kawa i jeszcze więcej „Coca-Cola” - mają charakter kwaśny. A organizm potrzebuje dużo energii, aby wydobyć z nich wodę o wymaganej jakości. Czy nie jest łatwiej bezpośrednio dostarczyć organizmowi żywej wody alkalicznej? Organizacja prawidłowego bilansu wodno-spożywczego jest zatem bardzo ważna dla zapewnienia prawidłowego przebiegu reakcji elektrochemicznych w przebiegu procesów nerwowych.

Do kości

Kiedy wskaźnik pH zbliża się do kwasowości, organizm zaczyna wykorzystywać wszystkie zasoby pożytecznych witamin i minerałów, w szczególności wapń, fosfor z kości. W efekcie szkoda związana z rozwojem osteoporozy - resorpcja tkanki kostnej - wzrasta: ulega ona obluzowaniu, co zwiększa ryzyko złamań, zapalenia stawów, dny moczanowej i reumatyzmu. Woda alkaliczna dzięki swoim właściwościom regulującym pH środowiska normalizuje proces przemiany mineralnej na rzecz wzmocnienia układu mięśniowo-szkieletowego, zębów, włosów, paznokci.

Dla układu moczowego

Przy prawidłowym stosowaniu korzystne właściwości wody alkalicznej przejawiają się w profilaktyce i leczeniu ogólnie nerek i układu moczowego.

Taka woda może być przepisana przez lekarza w celu działania moczopędnego, łagodzenia stanów zapalnych i bólu nerek oraz kontrolowania pracy narządów układu wydalniczego.

„Żywa” woda działa dobrze z problemami:

 • drobny piasek i kamienie w nerkach i pęcherzu;
 • zapalenie pęcherza.

Do przewodu pokarmowego

W przewodzie pokarmowym woda alkaliczna normalizuje pracę przewodu pokarmowego. Korzyści:

 • ze stabilizacją kwasowości w żołądku,
 • przywracanie integralności błon śluzowych;
 • normalizacja mikroflory jelitowej.

Picie alkaliczne jest zalecane w następujących przypadkach:

 • zapalenie okrężnicy;
 • procesy zapalne trzustki;
 • zapalenie żołądka ze zwiększoną kwasowością i wydzielaniem soku żołądkowego.

Gastroenterolodzy zalecają podgrzaną wodę alkaliczną na zapalenie trzustki jako część ścisłej diety z naciskiem na ścisły reżim picia.

Efekt przejawia się:

 • w działaniu antyseptycznym;
 • zmniejszenie bólu;
 • zahamowanie wydzielania trzustki, znaczące zmniejszenie negatywnego wpływu enzymów na narząd;
 • działanie przeciwzapalne.

O odporność

Szkoda spowodowana wzrostem kwasowości przejawia się w zmniejszeniu funkcji ochronnych organizmu. Niezbędne minerały są kompensowane poprzez usuwanie ich z organizmów, a następnie zwiększanie ich podatności na wirusy.

Właściwości wody alkalicznej blokują wnikanie bakterii, leczą procesy zapalne, co ostatecznie potęguje działanie leków.

Picie „żywej” wody jest korzystne dla OPBI, grypy: jest to szczególnie ważne podczas zmiany pór roku, podróży czy wyjazdów służbowych.

Z cukrzycą

Korzystne właściwości wody alkalicznej są w stanie usunąć nadmiar cukru z krwi, pobudzić receptory glukozy w komórkach.

Właściwości te wykorzystuje się w leczeniu cukrzycy, w której glukoza jest słabo wchłaniana, a jej stężenie we krwi znacznie wzrasta.

W wyniku spożycia wody alkalicznej w jadłospisie dla diabetyków uzyskuje się zdrowotny efekt poprzez zwiększenie wrażliwości na insulinę.

Do zapobiegania onkologii

Badania noblisty dr Otto Warburga w 1931 roku wykazały bezpośredni związek między rozwojem nowotworów a spadkiem pH środowiska wewnętrznego narządów w kierunku strony kwasowej. Naukowiec odkrył, że przyczyną powstania 95% nowotworów jest właśnie kwasowość płynu w tkance. I odwrotnie, podniesienie pH powyżej 7,36 w różnych układach narządów za pomocą wody alkalicznej może stworzyć tło, w którym umierają komórki rakowe.

Lista popularnych nazw wód alkalicznych

Woda alkaliczna to:

 • Sztuczne, otrzymywane przez przepuszczenie zwykłej wody przez specjalny filtr i urządzenie jonizujące;
 • Butelkowana woda mineralna, która z kolei jest pochodzenia naturalnego i sztucznego. Pierwszą korzyścią jest naturalna alkalizacja związkami wapnia, krzemu, potasu, magnezu i wodorowęglanów.

Preferowana jest alkaliczna woda źródlana, ponieważ jej system filtracji stanowi niezawodną barierę przed zanieczyszczeniami przemysłowymi i bakteryjnymi; Korzysta również z wysokiego nasycenia minerałów i pH od 8 do 8,5.

Woda artezyjska przed butelkowaniem poddawana jest wielostopniowemu oczyszczaniu i filtracji.

Sztuczną jonizację uzyskuje się za pomocą płytek tytanowych lub platynowych, co niestety może zmniejszyć naturalną mineralizację wody.

Wodę butelkowaną reprezentuje szeroki asortyment w punktach sprzedaży detalicznej w opakowaniach w pojemniki plastikowe lub szklane od 0,5 do 20 litrów.

W zależności od składu mineralnego zgodnie z zatwierdzonymi normami, alkaliczną wodę mineralną można stosować na stół, stół medyczny i leczniczy; gazowany czy nie.

Zgodnie z dominującym pierwiastkiem chemicznym alkaliczną wodą mineralną jest węglowodór, sód, chlorek-sód-wapń, chlorek-siarczan, sód-magnez itp.

Według pH wody, zgodnie z klasyfikacją WHO, dzieli się ją na:

 • do obojętnego o pH 6,5 - 7,5;
 • lekko zasadowy - 7,5 - 8,5;
 • alkaliczne - 8,5 - 9,5;
 • silnie zasadowy -> 9,5.

Wiodące marki wody mineralnej:

 1. «Borjomi»... 90% objętości składa się z wodorowęglanu sodu. Jest wydobywany w Gruzji. Normalizuje procesy trawienne oraz zwiększa metabolizm i witalność.
 2. „Essentuki”... Woda pochodzi z popularnego kurortu balneologicznego na Północnym Kaukazie. W zależności od mineralnego akcentu w kompozycji, jego najsłynniejsze odmiany: Essentuki nr 4, nr. 17, № 20. Analogami tej marki są: „Lastochka”, „Smirnovskaya”, „Slavyanovskaya”.
 3. „Narzan” należą do jadalni medycznej naturalna woda pitna siarczanowo-wodorowęglanowo-sodowo-magnezowo-wapniowa, która jest butelkowana w Kisłowodzku (na Kaukazie Północnym). Woda zawiera naturalny dwutlenek węgla.
Rekomendowane lektury:  Dlaczego woda Essentuki 4 jest przydatna i jak prawidłowo ją pić

Jak zrobić wodę alkaliczną w domu

Istnieją różne możliwości przygotowania „żywej” wody alkalicznej w domu. Najbardziej zaawansowanym technologicznie sposobem jest zakup specjalnego jonizatora. Jeśli go nie ma, możesz użyć innych metod.

Rozpuścić wodę

Najbardziej naturalną opcją byłoby przygotowanie alkalicznej wody stopionej. Można to zrobić w mieszkaniu za pomocą zamrażarki. Wodę wlewa się do butelki z szeroką szyjką o 85%, pozostawia na 5 - 6 godzin na słońcu, a następnie przesyła do zamrażarki. Po 12 godzinach przekłuć górną zamarzniętą krawędź (majaczenie) i spuścić pozostały niezamrożony płyn: zawiera szkodliwe substancje. Lód jest rozmrażany i pijany: pH takiej wody będzie wynosić około 8 - 8,3 jednostek.

Z sodą

Tutaj wykorzystują korzystne właściwości sody do alkalizacji. Aby przygotować taką alkaliczną wodę 1 łyżeczka. soda bez szkiełka, wlać 1 łyżkę. przefiltrowana woda doprowadzona do wrzenia. W wyniku gaszenia sody wrzącą wodą wystąpi „efekt pop”, zwany także białym klawiszem. Dopiero wtedy można pić wodę, schładzając ją do przyjemnej temperatury.

Uwaga! Tylko soda rozpuszczona w wodzie, a nie gaszona wrzątkiem, może uszkodzić błonę śluzową żołądka.

Korzystanie z cytryny

Istnieją dwie możliwości przygotowania wody alkalicznej na bazie cytryny.

 1. Wystarczy wycisnąć sok z ¼ cytryny do szklanki oczyszczonej wody.
 2. Będziesz musiał nalegać na cytrynę pokrojoną w 6 - 8 plasterków w litrze wody przez noc. Korzyści z tej metody są oczywiste, ponieważ skórka cytryny wzbogaci płyn o właściwości przeciwutleniające. Korzystny efekt mineralizacji można wzmocnić dodając 15 g soli himalajskiej.

Z dodatkiem popiołu

Popiół drzewny będzie również pomocny w infuzji wody alkalicznej. Najbardziej przydatny do tego jest surowiec brzozowy. Worek lnu wypełniony popiołem wylewa się wodą, a następnie zanurza w oczyszczonej wodzie na 12 godzin.

Jak prawidłowo pić wodę alkaliczną

Określenie tempa zużycia wody będzie zależało od jej pH i stopnia mineralizacji. Aby sporządzić schemat picia, zdecydowanie zaleca się konsultację lekarską, ponieważ należy wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym cechy genetyki i styl życia.

Przy piciu mineralnej wody alkalicznej przekroczenie dopuszczalnej normy może spowodować szkody w tworzeniu się kamieni.

Średnio obliczenie średniej zalecanej dziennej dawki opiera się na 600 ml dziennie.

Aby zapobiec chorobom, wodę alkaliczną pije się małymi łykami rano na czczo, co najmniej godzinę przed posiłkiem. W przypadku choroby wrzodowej korzystne będzie spożycie wody w trakcie lub po posiłku.

A w leczeniu zapalenia żołądka ze zwiększonym wydzielaniem lub niską kwasowością przydatne będzie picie wody alkalicznej 1,5 godziny przed posiłkiem.

Jednocześnie w przypadku problemów z żołądkiem zaleca się podgrzanie wody alkalicznej, w pozostałej części wystarczy temperatura pokojowa.

Przebieg pobierania wody alkalicznej rozpoczyna się od małych dawek i stopniowo zwiększa się do zalecanych przez specjalistę. W przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu, zaostrzenia objawów chorób należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy leki można przyjmować z wodą alkaliczną

Większość leków, zwłaszcza antybiotyki, zmienia reakcję środowiska wewnętrznego organizmu na kwaśne. Dlatego woda alkaliczna tworzy reakcję obojętną, to znaczy ma właściwość neutralizowania działania leków.

Ważny! Do picia antybiotyków z serii tetracyklin, a także barbituranów, teobrominy, teofiliny, lepiej stosować kwaśne soki.

Picie z wodą alkaliczną przyda się tylko w przypadku leków z końcówkami „azyna” - prolazyna, etaferazyna itp. Do tych celów lepiej jest użyć „Borjomi” lub „Essentuki No.

Jednak, aby uniknąć ewentualnych szkód w reakcjach chemicznych substancji leczniczych, uniwersalny środek przyniesie korzyści - zwykła przegotowana woda o neutralnym pH 7, lekko ciepła lub w temperaturze pokojowej. Następnie odczekaj co najmniej pół godziny przed wypiciem wody alkalicznej.

Szkodliwość wody alkalicznej

Wysokie korzyści płynące z wody alkalicznej dla organizmu determinują jej minimalne szkody. Wynika to głównie z nadmiernego spożycia, zwłaszcza wody mineralnej, która może wpływać na przedawkowanie minerałów.

Ciągłe używanie wody alkalicznej może mieć wpływ na leki zobojętniające sok żołądkowy, leki neutralizujące kwas wytwarzany przez żołądek. Może to prowadzić do szkód w występowaniu problemów trawiennych, podrażnień błon śluzowych.

W każdym razie, podejmując radykalną decyzję o zmianie reżimu picia na zasadowy, należy skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do picia wody alkalicznej

Przeciwwskazaniami do stosowania wody alkalicznej w indywidualnych przypadkach mogą być problemy związane z:

 • z kamicą moczową, chorobami dróg moczowych, problemami z usuwaniem nadmiaru minerałów i soli z organizmu;
 • niewydolność nerek;
 • cukrzyca insulinozależna;
 • przewlekłe obustronne odmiedniczkowe zapalenie nerek.

W przypadku tych chorób należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Wniosek

Korzyści i szkody wody alkalicznej to temat kontrowersyjny, związany przede wszystkim z nieufnością do nietradycyjnych, z punktu widzenia medycyny oficjalnej, metod zapobiegania i leczenia problemów zdrowotnych. I pomimo najnowszych danych badawczych dotyczących korzystnych właściwości wody alkalicznej we wzmacnianiu organizmu oraz zapobieganiu stanom zapalnym i nowotworom, sceptycy nalegają na przyjmowanie tradycyjnych leków. Jednak nie ma w tym żadnych poważnych sprzeczności: właściwe wykorzystanie wody alkalicznej może być cenną pomocą w leczeniu wielu chorób.

Recenzje

Anna Goncharenko, 33 lata, Kijów
W naszej rodzinie zwyczajowo leczyć przeziębienia pijąc ciepłą wodę Borjomi. Jeśli, gdy pojawią się pierwsze oznaki choroby, robi się to często, co pół godziny co drugi dzień, objawy są łagodzone jak przy użyciu dłoni. Dla mnie alkaliczna woda mineralna należy do kategorii niezbędnych środków.
Anton Kulik, 41 lat, Samara
W wieku 40 lat lekarze odkryli, że mam zapalenie żołądka. Nie chcąc pogodzić się z tym stanem rzeczy, zmieniłem nawyki żywieniowe i zacząłem pić stopioną, alkaliczną wodę. Gastroenterolog powiedział mi, że w przypadku wysokiej kwasowości nie zaszkodzi. Kurs minął, za rok dynamika pozytywna, czuję się świetnie: minęły bóle i zgaga. Teraz codziennie piję wodę alkaliczną.
Link do głównego posta

Zdrowie

Piękno

jedzenie