Dlaczego stawianie na głowę jest przydatne i jak się tego nauczyć

Mało kto wie, jak nazywa się ćwiczenie jogi „królową asan” - ze względu na wyjątkowe dobroczynne właściwości tego ćwiczenia i uderzające działanie lecznicze na organizm. Aby rozsądnie przyjrzeć się użytecznej praktyce, a nie widzieć w niej tylko „magicznej pigułki”, zrozumiemy bardziej szczegółowo, jakie jest pożytek i szkodliwość stania na głowie.

Przyjrzyjmy się głównym zaletom i wadom, które pomogą Ci zdecydować, czy ćwiczyć stanie na głowie.

Zalety stania na głowie

Shirshasana w tłumaczeniu oznacza „głowę”, aw starożytnych tekstach nazywana jest „królem wszystkich asan”: matkę uważano za łagodniejszą w wykonaniu Sarvangasanę, zwaną w naszym kraju „brzozą”. Wynika to z faktu, że stanięcie na głowie, działając na wszystkich poziomach - fizjologicznym, emocjonalnym, energetycznym, pomaga w funkcjonowaniu narządów i układów organizmu na tyle, że jest w stanie odwrócić proces starzenia i poszerzyć duchowe horyzonty praktykującego.

Jednocześnie postawa Shirshasan jest uważana za jedną z najtrudniejszych i najbardziej traumatycznych asan w jodze, wymagającą dobrego treningu fizycznego pod okiem profesjonalnego instruktora, ale za swoją złożoność opłaca się korzyściami w postaci uzdrawiającego działania na organizm człowieka.

Odpowiadając na pytanie o korzyści płynące ze stania na głowie, mistrzowie jogi identyfikują dwa aspekty korzystnego wpływu ćwiczeń na organizm: energetyczny i fizjologiczny.

Na poziomie energii podpórka na głowę redystrybuuje przepływy energii poruszające się w górę iw dół ciała, w punkcie poniżej pępka (druga czakra człowieka), skąd rozchodzi się po całym ciele przez system 72 tysięcy kanałów energetycznych (nadi) tak intensywnie, jak to możliwe. To właśnie odwrócona pozycja ciała zapewnia właściwość stojaka, „aby ciało stało się nieśmiertelne”.

Fizjologiczne aspekty oddziaływania preparatu „przeciwodpornego” wpływają również na wszystkie główne narządy i układy naszego organizmu.

Poprawiony nastrój

Niewiarygodne, ale prawdziwe: jedną z pożytecznych właściwości postawy Shirshasany jest praca ze stanem psychicznym człowieka. W rzeczywistości nie ma tu żadnej magii: postawa pozbawia nasze nadnercza nadmiaru różnych szkodliwych toksyn, przyczyniając się do pozytywnego nastawienia. Również ze względu na właściwość dostarczania krwi do mózgu asana pomaga zwiększyć ilość hormonów np melatonina i estrogenów, które odpowiadają za nasz dobry nastrój. W praktyce jogi często zdarzały się przypadki, gdy postawa zapobiegała depresji lub całkowicie ją leczyła. Warto więc pamiętać: kilka minut czuwania nad ranem może wprawić Twój dzień w odpowiedni nastrój!

Pozbycie się obrzęku

Wiele osób boryka się z problemem gromadzenia się wody w tkankach i ich obrzękiem na ciele.Regularne ćwiczenia na stojąco przyspieszają krążenie krwi i poprawiają metabolizm, w wyniku czego znikają „blokady” zatrzymujące wodę w tkankach, a wraz z nimi - ociężałość w różnych częściach ciała, w szczególności w nogach. Dlatego stawianie na głowę jest szczególnie korzystne dla kobiet.

Odmłodzenie ciała

Stanie na głowie ma jeszcze jedną przydatną właściwość - możliwość odmłodzenia ciała. Włączenie codziennej praktyki stojącej na głowie jest korzystne dla korzyści przeciwstarzeniowych. Czas trwania stania na głowie jest stopniowo zwiększany do 15 minut. Dzięki temu, że do komórek mózgowych dociera tzw. „Czysta” krew, organizm rozpoczyna proces samoodnowy. Rezultat przyjemnie zadziwi - każdy, kto przez pewien czas ćwiczył stój na głowie, zaczął zauważać natychmiastowy efekt: wygładzenie twarzy, znikają zmarszczki, skóra nabiera sprężystości i jędrności, a włosy stają się gęste i lśniące.

Ciekawy! Naukowcy udowodnili, że joga może zmienić negatywne programy DNA.

Zapobieganie żylakom

Problem żylaków jest znany wielu osobom - krew gęstnieje i „zatrzymuje się”: jej normalne krążenie w organizmie jest zaburzone, co może prowadzić nawet do śmiertelnych konsekwencji. Ćwicząc stojąc na głowie, wzmacniamy nasze mięśnie i pobudzamy je do pracy, poprawiając tym samym krążenie krwi w całym ciele. Należy również wziąć pod uwagę, że optymalne leczenie powinno być kompleksowe, oprócz stania na głowie, obejmować specjalną dietę.

Pozytywny wpływ na ostrość wzroku

Ćwicząc postawę Shirshasana, możesz również poprawić swój wzrok. Cały sekret tkwi we krwi: pędzi potężnym strumieniem do głowy i mózgu, jednocześnie dostarczając naszym oczom dużej ilości tlenu i składników odżywczych. Warto jednak zachować czujność i szczególną ostrożność: przy zwiększonym ciśnieniu w oku, a także przy fizycznym uszkodzeniu oczu, stawianie na głowę jest przeciwwskazane.

Poprawa funkcjonowania układu pokarmowego

Ćwiczenie stania na głowie może pomóc w poprawie czynności jelit już po kilku sesjach. Asana na głowie ma dobroczynną właściwość pobudzania przywspółczulnego układu nerwowego, zmniejszając tym samym poziom napięcia w organizmie, a to jeden z głównych czynników prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Stanie na głowie ma również korzystny wpływ na okolice miednicy: znacznie poprawia się krążenie krwi w narządach wewnętrznych i jelitach, dzięki czemu trawienie organizmu wraca do normy.

Przyspieszenie wzrostu włosów

Tutaj wszystko jest dość proste: przepływ krwi do głowy zwiększa się kilkakrotnie, a to nie pozostawia włosom innego wyboru, jak tylko rosnąć piękne i zdrowe! Korzyści są szczególnie istotne dla osób, które straciły część włosów z powodu stresu, gdy długotrwałe i regularne stanie na głowie może pomóc: jak wiesz, większość problemów zdrowotnych wiąże się z zaburzeniami równowagi psychicznej.

Korzyści dla układu sercowo-naczyniowego

Stanie na głowie ma korzystny wpływ na problemy z sercem. Odwrotna postawa zwalnia krążenie krwi, pozwalając sercu na odpoczynek i regenerację, podczas gdy krew żylna z kończyn szybko wraca do serca.

Rekomendowane lektury:  Jakie pokarmy są dobre dla ludzkiego serca i naczyń krwionośnych: lista, 15 najlepszych
Ważny! Stanie na głowie ma szczególnie korzystny wpływ na układ rozrodczy, normalizując jego procesy, co jest ważne dla mężczyzn w przywracaniu potencji.

Urazy głowy i przeciwwskazania do wykonania

Stojak Shirshasana ma swoje przeciwwskazania, na które należy zwrócić uwagę. Będąc pod wrażeniem korzyści i wszystkich jej zalet, musisz mieć świadomość, że bez przygotowania samodzielne wykonywanie asany obarczone jest poważnymi obrażeniami ciała.Dlatego konieczna jest ocena możliwości swojego organizmu, biorąc pod uwagę następujące przeciwwskazania:

 • Krwawienie z macicy
 • Stanie na głowie jest surowo zabronione podczas menstruacji, ponieważ po powrocie do pozycji wyjściowej można sprowokować uszkodzenie ciężkiego krwawienia.
 • Choroby układu sercowo-naczyniowego
 • Pomimo całego znaczenia asany na głowie dla odciążenia serca, absolutnie nie należy jej ćwiczyć z poważnymi patologiami serca.
 • Samo nakrycie głowy, nawet przy krótkim czasie wykonania, stanowi poważne obciążenie dla organizmu, dlatego tak ważne jest stopniowe przygotowywanie się, aby organizm przystosował się do gwałtownej zmiany warunków jego funkcjonowania.
 • Nadciśnienie
 • Zdolność Shirshasany do wywoływania przepływu krwi do głowy nie zawsze jest korzystna dla osoby wykonującej postawę. W wyniku praktyki ciśnienie może wzrosnąć, co może doprowadzić do udaru lub przełomu nadciśnieniowego. Dlatego stoisko jest przeciwwskazane dla osób z urazami czaszki.
 • Deformacje kręgosłupa
 • Jeśli dana osoba cierpi na problemy związane z deformacją kręgosłupa, wówczas obciążenie w postaci stania na głowę może prowadzić do wzrostu tej patologii. Grozi to uszczypnięciem nerwów lub rozwojem przepukliny międzykręgowej.
 • Nie ćwicz też stania na pustym lub wręcz przeciwnie pełnym żołądku, ponieważ może to zaszkodzić trawieniu.

Przygotowanie do stania na głowie

Pomimo wszystkich zalet stania na głowie, podczas jego wykonywania należy zachować szczególną ostrożność. W przypadku nieprawidłowego wykonania, bez zachowania środków ostrożności, stojak może odegrać kiepski dowcip i doprowadzić do urazów pleców i karku.

Aby dostać się do tej trudnej asany, musisz zastosować następującą technikę:

 • > Krok 1: Najpierw na czworakach.
 • Krok 2: Złóż razem dłonie, połóż przedramiona na podłodze, trzymając łokcie pod ramionami.
 • Krok 3: Następnie należy położyć czubek głowy na podłodze, trzymając dłońmi tył głowy. Tył głowy powinien znajdować się „wewnątrz” zamka rąk. W tym momencie zaleca się wykonanie kilku oddechów, aby przyzwyczaić się do pozycji.
 • Krok 3: Zegnij palce, a następnie unieś miednicę i wyprostuj nogi.
 • Krok 4: Stopniowo przesuwaj nogi w kierunku ciała, obniżając miednicę równolegle do ramion. Jednocześnie plecy powinny być ściśle płaskie. Na tym etapie przygotowań musisz wykonać trzy cykle oddychania i sprawdzić, czy czujesz się najlepiej.

Ważny! Główną zasadą hatha jogi jest rozluźnienie poprzez usunięcie zacisków mięśniowych - tzw. Gorsetów mięśniowych, co ostatecznie wpływa na normalizację organizmu. Dlatego tak ważne jest monitorowanie doznań ciała podczas wykonywania asan: powinno nastąpić naturalne odprężenie od uwolnienia zacisków w ciele, ból rozstępów powinien być również znośny, „przyjemny”.

Prawidłowa technika stania na głowie

Przed wykonaniem Shirshasany ważne jest, aby odpowiednio ocenić możliwości i gotowość swojego organizmu, aby mu nie zaszkodzić. Ta postawa jest uważana za trudną technicznie i wymaga dobrze rozwiniętych mięśni kręgosłupa szyjnego, barków i ramion. Ważne jest również, aby rozciągnąć mięśnie przed ćwiczeniami, aby zapobiec możliwym kontuzjom i uszkodzeniom. Przeanalizujmy krok po kroku podstawowe zasady techniki wykonywania pozycji Shirshasana:

Jak długo musisz stać na głowie

Nigdy nie powinieneś próbować trzymać swojego ciała w pozycji stojącej na głowie tak długo, jak to możliwe: nie odniesiesz już z tego żadnych korzyści, ale możesz zaszkodzić ciału. Powinieneś sam określić okres, w którym możesz łatwo utrzymać równowagę i przebywać w asanie bez napięcia. Musisz także nauczyć się, jak prawidłowo wychodzić z szafy.

Pozycja głowy w postawie

Przypomnij sobie, że musisz przejść do tego etapu ćwiczenia, jeśli na poprzednich etapach przygotowania do stoiska czujesz się pewnie i komfortowo.

Konieczne jest ustalenie optymalnego miejsca, w którym powinna spocząć głowa.To całkiem proste: weź książkę i przytrzymaj ją do głowy pod kątem 90 stopni. Punkt, w którym książka styka się z głową, będzie indywidualnym optymalnym miejscem podparcia.

Jak prawidłowo wyjść ze stania na głowie

Wydostanie się ze stojaka to najważniejszy element ćwiczenia, bo jeśli popełnisz błąd na tym etapie, możesz doznać poważnych kontuzji. Niektórzy ludzie po prostu „upuszczają” nogi na ziemię: nie warto tego robić. Opuść stojak tak wolno, jak do niego wchodzisz. Pamiętaj, aby delikatnie opuścić stopy na ziemię, wykonując cykle oddechowe.

Częste błędy podczas stania na głowie

Ważne jest, aby pamiętać o jednej zasadzie: musisz szczególnie uważnie monitorować swoje odczucia w okolicy szyi, ponieważ to ta część ciała jest najłatwiejsza do zranienia. Główne podparcie powinno znajdować się na głowie, a nie na ciemiączku. Należy również zwrócić szczególną uwagę na ułożenie łokci i nóg: jeśli są one ustawione zbyt szeroko lub przeciwnie, zbyt wąskie, utrzymanie równowagi będzie dość trudne. Należy koniecznie wziąć pod uwagę fakt, że podczas wykonywania stania na głowie gorset mięśniowy przyjmuje duże obciążenie, dlatego tak ważne jest rozgrzanie mięśni przed samym rozpoczęciem ćwiczenia.

Wskazówki dotyczące stania na głowie

Początkującym ćwiczącym Shirshasanę zaleca się najpierw stanąć na głowie, odepchnąć stopy od podłogi i wykonać w tym celu mały zamach jedną nogą. W takim przypadku należy najpierw unieść drugą nogę. Ale kiedy ramiona i plecy zaczną same „ciągnąć” całą dolną część ciała, potrzeba kołysania zniknie sama.

Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym miejscem do ćwiczenia Shirshasany jest róg sali. Musisz stać po przekątnej, aby w razie potrzeby stopy miały podparcie w postaci ściany.

Należy wziąć pod uwagę ważny szczegół - nie możesz oprzeć się o ścianę, w przeciwnym razie nie będziesz mógł w przyszłości ćwiczyć stojaka bez dodatkowego wsparcia. Jeśli masz poczucie równowagi, możesz spróbować zostać w Shirshasanie bez ściany. Jeśli nagle stracisz równowagę, aw pobliżu nie ma podparcia - musisz przewrócić się na plecy, grupując ciało w pozę „salta”, co zaowocuje efektem.

Pasywną wersją postawy Shirshasany jest jej wykonanie za pomocą pasów lub liny. Zaleta jest tutaj oczywista: technika ta pozwala wydłużyć czas trwania występu, co z kolei pozwoli pozbyć się najgłębszych napięć, przyspieszyć proces regeneracji i przywrócić ładunek energetyczny organizmu. Ta opcja jest szczególnie pomocna dla osób borykających się z astmą i problemami oskrzeli.

Zaletą Shirshasany z pasami będzie pasywna forma ćwiczeń, dająca głęboki relaks i eliminację ośrodków ukrytego napięcia.

Zalety stania na głowie są idealne dla:

 • dla osób cierpiących na astmę i problemy z oskrzelami;
 • od napięcia szyi, obręczy barkowej;
 • spowolnić proces starzenia.

Czas pobytu na stanowisku można nieznacznie wydłużyć: z 3-5 do 20 minut i zawsze pod okiem certyfikowanego nauczyciela jogi.

Uwaga! Konieczne jest natychmiastowe opuszczenie stojaka, jeśli pojawia się uczucie zwiększonego ciśnienia w uszach, oczach, głowie.

Wniosek

Shirsasana to jedna z najtrudniejszych i najpopularniejszych asan w jodze, więc korzyści i szkody wynikające ze stania na głowie są dobrze rozumiane. Efekt jest niezaprzeczalny i niesamowity: aż trudno uwierzyć, że codzienna 5-minutowa postawa może całkowicie wyleczyć ciało od stóp do głów! Stanie na głowie może zrobić wszystko, od poprawy trawienia po zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym. Jednak zaczynając ćwiczyć tę pożyteczną asanę, warto pamiętać zarówno o przeciwwskazaniach, jak i środkach ostrożności związanych z jej realizacją, ponieważ jeden błąd może kosztować szkody w postaci kontuzji szyi lub pleców.

Link do głównego posta

Zdrowie

Piękno

jedzenie