Skład, zalety i szkody konserwantu nizyny (E234)

Działanie konserwującej nizyny na organizm nie jest odczuwalne, jeśli jej spożycie nie przekracza maksymalnego dopuszczalnego dziennego spożycia. Bezpośrednio po odkryciu tej substancji w 1944 r. Zastosowano ją jako antybiotyk w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Ale wraz z pojawieniem się bardziej skutecznych leków nizyna mocno przeszła do kategorii dodatków do żywności i otrzymała numer E234.

Kompozycja nizinna

Środek konserwujący E234 zawiera tylko jeden składnik aktywny: antybiotyk nizynę. Ma złożoną formułę. Cząsteczka polimeru składa się z 29 aminokwasów. Nie wszystkie z nich znajdują się w białkach. Wzór chemiczny E234: C₁₄₃H₂₃₀N₄₂O₃₇S₇. W rzeczywistości jest produktem życiowej aktywności bakterii Streptococcus lactis, a dokładniej jednego z gatunków: lactococcus lactis (Lactococcus lactis). Pozostałe substancje obecne w opakowaniu z dodatkiem do żywności pełnią rolę wypełniacza i nie mają znaczenia.

Produkcja przemysłowa na terenach nizinnych rozpoczęła się w latach 50. ubiegłego wieku

Technologia produkcji

Nizyna jest jednym z naturalnych antybiotyków, które powstały podczas międzygatunkowej walki między pałeczkami kwasu mlekowego. Starając się zapewnić sobie przestrzeń życiową, lactococcus lactis „nauczył się” produkować substancje hamujące wzrost i rozmnażanie innych przedstawicieli bakterii kwasu mlekowego. Człowiek tylko wykorzystał tę zdolność do jego usług.

Bakterie hodowane są również na naturalnych podłożach: dekstrozie lub mleku. Jedyną różnicą w stosunku do naturalnego procesu jest genetyczna modyfikacja tego typu mikroorganizmu. Obecnie istnieje już kilka szczepów laktokoków uzyskanych sztucznie.

Komentarz! Lactococcus lactis to pierwszy organizm zmodyfikowany genetycznie wyhodowany w celu leczenia ludzi.

Został zatwierdzony jako bezpieczny środek konserwujący żywność w 1969 roku.

Korzyści zdrowotne wynikające z nizin

Stosowanie nizyny w pożywieniu nie przynosi żadnych korzyści dla organizmu. Oprócz zachowanego układu nerwowego. Ponieważ nie ma potrzeby wyrzucania zepsutych produktów po dwóch dniach i wydawania pieniędzy na nowe. Istnieje maksymalne dopuszczalne dzienne spożycie tego antybiotyku, przy którym nie jest on szkodliwy. Ale bardzo trudno jest obliczyć ilość spożytego suplementu E234, ponieważ jest on dodawany do wielu różnych produktów.

Rekomendowane lektury:  Miód czerniony: użyteczne właściwości i przeciwwskazania

Szkoda środka konserwującego nizin

Nizyna, jak każdy inny antybiotyk, „nie wie, jak” podzielić bakterie na pożyteczne i szkodliwe. Hamuje rozwój wszystkich mikroorganizmów. Ze względu na ten efekt ustalono maksymalne stężenie konserwantu w żywności. Istnieje również maksymalna dzienna dawka E234 dla ludzi. Jednak ze względu na powszechne stosowanie tego dodatku do żywności w wielu różnych produktach spożywczych, bardzo trudno jest kontrolować tę dawkę.

Kiedy wchodzi do jelit z pożywieniem, dodatek E234 tłumi całą mikroflorę

Obszar zastosowań

Środek konserwujący od dawna „opuścił” kategorię leków i zdecydowanie zajął swoje miejsce w przemyśle spożywczym. Pozwala producentowi przedłużyć okres przydatności do spożycia swoich produktów. Dodatek E234 przeniknął prawie wszystkie obszary produkcji żywności. Najpopularniejszy jest w piekarniach. Ale jeśli uważnie przeczytasz drobny druk na etykiecie, czasami można go znaleźć nawet w winie.

Zastosowanie w przemyśle spożywczym

Ze względu na zdolność E234 do wytrzymywania wysokich temperatur bez uszczerbku dla skuteczności, środek konserwujący jest stosowany w prawie wszystkich produktach przetworzonych, od piekarniczych po alkoholowe. Środek konserwujący zachowuje swoje właściwości w kwaśnym środowisku. Zawiera niziny:

  • produkty mleczne;
  • produkty piekarnicze i cukiernicze;
  • półprodukty rybne i dania gotowe;
  • kiełbasy, pasztety;
  • piwo;
  • wino.

W żadnym z opakowań nie podano zawartości nizyny w procentach ani w gramach.

Warunki przechowywania

Środek konserwujący można pakować w opakowania o różnych rozmiarach. To zależy od potrzeb przedsiębiorstwa. Na przykład produkty piekarnicze są wytwarzane w małych prywatnych piekarniach i dużych fabrykach, które zaopatrują całe miasto w produkty. Ale warunki przechowywania są takie same we wszystkich przypadkach: w suchym, ciemnym miejscu. Temperatura powietrza powinna wynosić 4-25 ° С.

Aby pewnie zabezpieczyć niziny przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, worek ze środkiem konserwującym dodatkowo zawinięto w gruby papier. Na wierzchniej warstwie opakowania znajdują się informacje o producencie, dacie produkcji i numerze partii.

Rekomendowane lektury:  Przydatne i szkodliwe pokarmy przy arytmii serca

Wniosek

Wpływ konserwującej nizyny na organizm jest dziś uznawany za znikomy. Jednak maksymalna dzienna dawka została ustalona. Jeśli możliwe jest spożywanie żywności bez dodatku do żywności E234, lepiej się bez niego obejść. Chociaż ten słaby antybiotyk nie jest w stanie spowodować poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Link do głównego posta

Zdrowie

Piękno

jedzenie