Kasza jęczmienna: korzyści i szkody, jak prawidłowo gotować

Korzyści i szkody wynikające z jęczmienia, czyli ziaren jęczmienia, są znane na całym świecie i są szeroko stosowane w tradycji kulinarnej wielu krajów - Szwecji, Danii, Finlandii, Włoch i innych. Z niego przygotowywane są kaszki, przystawki, zupy, używane do nadziewania kiełbas, pasztetów, dodawane do puddingów, ciast.

Z jakiego ziarna pozyskuje się jęczmień?

Z jęczmienia uzyskuje się dwa rodzaje zbóż - jęczmień (rozdrobniony) i jęczmień perłowy (obrany). Jęczmień to całe obrane ziarna jęczmienia, które zostały poddane mieleniu. Są lekkie, gładkie w dotyku - nie mają skórki, mają podłużny kształt, zaokrąglony na końcach. Ale jest bardziej użyteczne właściwości w ciemnym kolorze jęczmienia perłowego, ponieważ w takich przypadkach ziarna są mniej przetworzone.

Rodzaje jęczmienia perłowego

Aby nauczyć się gotować pyszne zdrowe dania z jęczmienia, musisz je odpowiednio wybrać. W sprzedaży jest kilka rodzajów:

 • Holenderka: to kasza obrana i polerowana. Podczas obierania usuwa się z niej górną skorupę każdego ziarna, a wraz z nią większość użytecznych właściwości: w rezultacie zmienia kolor na biały. Holenderka służy do nasycania nadzienia ciast, owsianki mlecznej, nadziewanego drobiu i zup innymi smakami, na przykład owocami, jagodami, różnymi przyprawami;
 • Yachka: to ta sama Holenderka, ale podzielona na 3,4,6 części. Szybciej gotuje, używa się go do zup puree, dodawanych do budyniów, babeczek. Do przygotowania klasycznej owsianki, podobnie jak Holenderka, nie nadaje się;
 • Rdzeń: wykonana z niego owsianka będzie jak najbardziej odżywcza, miękka, aromatyczna, posiadająca wiele przydatnych właściwości. Tylko z takich ziaren można poczuć prawdziwy delikatny smak jęczmienia.

Musisz wybrać nie tylko rodzaj zboża, ale także określić jego jakość: od tego w dużej mierze zależą korzyści i szkody dla zdrowia owsianki jęczmiennej. Najlepiej kupować luzem lub w kartonach. W plastikowych torebkach ziarna zaczynają odparowywać wilgoć, która nie ma dokąd pójść, a następnie pleśnią. Taki jęczmień ma bardzo mało użytecznych właściwości, szkodzi tylko zdrowiu.

W pudełkach powinno znajdować się „okienko”, przez które widać stan ziaren, ich jakość: muszą być tej samej wielkości. Jeśli w jęczmieniu perłowym występuje niewielka frakcja, oznacza to, że nie zastosowano technologii lub że wprowadzono szkodniki żywiące się ziarnami. W takim przypadku stosunek korzystnych właściwości i szkód również będzie niekorzystny dla organizmu.

Skład chemiczny i kaloryczność jęczmienia perłowego

Kasza jęczmienna podczas gotowania wzrasta o 3 - 3,5 razy. Dlatego skład chemiczny ziaren suchych i gotowanych jest inny. Rozważ skład chemiczny i przydatne właściwości owsianki jęczmiennej gotowanej w wodzie.

Zawartość kalorii, kcal

123

B (białka, d)

2,27

F (tłuszcze, g)

0,46

U (węglowodany, g)

28,25

Błonnik pokarmowy, g

3,8

Woda, g

69,0

Popiół, g

0,27

Cukier, g

0,3

Beta-karoten, mcg

5,0

Witaminy:

 

mi

0,0

K, μg

0,8

B1, mg

0,1

B2, mg

0,1

B3, mg

2,1

B4, mg

13,4

B5, mg

0,1

B6, mg

0,1

B9, mcg

16,0

Minerały:

 

Ca, mg

11,0

Fe, mg

1,31

Mg, mg

22,1

P, mg

54,2

K, mg

93,1

Na, mg

3,0

Zn, mg

0,8

Cu, mg

0,1

Mn, mg

0,3

Se, μg

8,62

Indeks glikemiczny

20-30

Kasza jęczmienna to cenny produkt, który ma wiele przydatnych właściwości i jest w stanie uzupełnić niedobory najważniejszych substancji w organizmie. Niestety jest mało używany we współczesnej kuchni ze względu na to, że z biegiem czasu zanikła kultura jedzenia, a ryż i inne produkty zostały zastąpione.

Dlaczego jęczmień jest przydatny

Dobroczynne właściwości jęczmienia dla organizmu przejawiają się w zawartości węglowodanów złożonych, które pozwalają na długotrwałe utrzymanie uczucia sytości przy niskiej kaloryczności produktu. Dlatego są zalecane do stosowania w dietach i żywieniu sportowców.

Lista użytecznych właściwości kasz jęczmiennych może być kontynuowana.

Dla kobiet

Dla kobiet jęczmień pomaga zachować dobrą kondycję skóry, włosów, zębów. Jeśli jest obecny w diecie, organizm jest nasycony pożytecznymi substancjami, takimi jak aminokwas lizyna, który pomaga w produkcji kolagenu niezbędnego do utrzymania świeżości i elastyczności skóry. W oparciu o właściwości jęczmienia perłowego w kosmetologii domowej powstają przydatne maski do skóry, które:

 • poprawić cerę;
 • złagodzić zaskórniki, trądzik;
 • uzupełnić brakujące składniki odżywcze;
 • zmniejszyć zawartość tłuszczu;
 • nadać skórze elastyczność.

Produkty odmładzające jęczmień będą dość niedrogie, a wynik przekroczy wszelkie oczekiwania. Szkoda jest możliwa tylko wtedy, gdy występuje reakcja alergiczna na składniki ziarna.

Dla mężczyzn

Jęczmień ma wiele właściwości leczniczych: pomaga obniżyć poziom cholesterolu, wzmacnia mięsień sercowy i naczynia krwionośne. Jest to bardzo ważne dla mężczyzn po 40 roku życia, ponieważ od tego wieku wzrasta ryzyko szkód związanych z rozwojem zawałów serca i udarów. Mężczyźni w większym stopniu niż kobiety nadużywają alkoholu, palą, przejadają się. Jęczmień ma dobroczynny wpływ na wątrobę, pomaga oczyścić krew, poprawia pracę jelit.

W jakim wieku można podawać jęczmień dzieciom

Jęczmień jest jednym z trudnych do strawienia pokarmów, które mogą uszkodzić delikatny układ pokarmowy. Pediatrzy zalecają, aby nie spieszyć się z włączaniem zboża do diety dzieci. Jęczmień zawiera gluten, który jest słabo wchłaniany przez organizm w młodym wieku. Wszystko to sprawia, że ​​jest to niepożądane dla dzieci w wieku poniżej dwóch lub trzech lat i może im zaszkodzić.

Dla starszych dzieci zaleca się gotowanie potraw z jęczmienia perłowego w wodzie bez dodawania mleka, ponieważ zwiększa się ryzyko uszkodzenia procesów trawiennych. Pierwsze porcje powinny być małe, jak się do nich przyzwyczaisz, możesz je zwiększyć.

Uwaga! Po roku możesz dać owsianka jęczmienna, który jest analogiczny do jęczmienia i posiada wszystkie użyteczne właściwości oryginalnego produktu.

Czy jęczmień jest możliwy dla kobiet w ciąży i karmiących

Jęczmień jest również korzystny w czasie ciąży. W okresie ciąży i karmienia dziecka do diety należy włączyć dania zbożowe. Pomoże to zapewnić dziecku składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Skorzysta również na matce:

 • metabolizm przebiega prawidłowo (fosfor, witaminy z grupy B);
 • masa ciała nie rośnie (niska zawartość kalorii);
 • usuwane są żużle i toksyny (błonnik);
 • układ nerwowy funkcjonuje normalnie (witamina PP);
 • układ kostny dziecka jest prawidłowo uformowany (witamina D, fosfor);
 • skóra kobiety pozostaje jędrna (lizyna);
 • nieprzerwana praca serca (lizyna);
 • dobre krążenie krwi (witamina E);
 • powstaje wystarczający poziom hemoglobiny (witaminy z grupy B);
 • organizm kobiety skutecznie przeciwdziała wirusom, infekcjom (lizyna, witamina A).

Konieczne jest wprowadzenie jęczmienia do diety matki karmiącej od około miesiąca życia. Zacznij od małego i obserwuj swoje dziecko pod kątem oznak reakcji alergicznej lub innej krzywdy.Rosół z jęczmienia perłowego ma zalety dla matek karmiących: zwiększa laktację, eliminuje grudki w gruczołach mlecznych.

Korzyści i szkody jęczmienia w chorobach

Dania zbożowe mogą służyć nie tylko jako pożywienie, ale także jako środek leczniczy i profilaktyczny na wiele chorób. Zalety owsianki jęczmiennej w wodzie są wykorzystywane w przepisach kosmetycznych, zdrowej diecie, jako niezależny lek.

Z cukrzycą

Jęczmień ma wiele zalet zdrowotnych, w tym niski indeks glikemiczny. Zaleca się wprowadzenie do diety osób z cukrzycą. Ponadto zboża:

 • wzmacnia i oczyszcza naczynia krwionośne, które jako jedne z pierwszych chorują na cukrzycę; pomaga uniknąć powikłań związanych z pracą układu sercowo-naczyniowego;
 • normalizuje przebieg procesów metabolicznych w organizmie, które z reguły są zaburzone w cukrzycy;
 • reguluje poziom glukozy we krwi.

Aby utrzymać indeks glikemiczny jęczmienia perłowego, należy go gotować w wodzie z minimalną ilością tłuszczu.

Z zapaleniem żołądka

Korzyści z jęczmienia perłowego dla organizmu człowieka przejawiają się przede wszystkim w wpływie na procesy trawienne. Jęczmień można włączyć do diety leczniczej na zapalenie błony śluzowej żołądka: jego korzystne właściwości blokują rozwój procesu patologicznego, działają uspokajająco, otulająco.

Owsianka powinna być dobrze ugotowana, lekkostrawna. Dozwolone jest spożywanie dań jęczmiennych tylko w okresie remisji. Jeśli zapalenie żołądka przebiega na tle zwiększonej kwasowości, w celu uniknięcia szkód dopuszczalna jest minimalna ilość zbóż w diecie.

Uwaga! Rosół jęczmienny uważany jest w tym przypadku za bardzo przydatny.

Z zapaleniem trzustki

Korzyści płynące z właściwości jęczmienia od dawna wykorzystuje tradycyjna medycyna w leczeniu trzustki. Nie tylko gotowe potrawy będą miały działanie lecznicze, ale także woda, w której zaparzano lub gotowano ziarna. Można je włączyć do diety na etapie zaostrzenia choroby. Kasza jęczmienna powinna być dobrze namoczona i ugotowana, wtedy dobrze pokaże swoje dobroczynne właściwości: otulające, zmiękczające, przeciwzapalne.

Jęczmień na odchudzanie i oczyszczanie organizmu

Jęczmień jest często używany w surowym jadłospisie. Namoczony jęczmień bez gotowania daje wszystkie korzyści, jakie daje mu natura: usuwa toksyny z organizmu, dodaje energii. Aby nadać luźniejszą konsystencję spęczniałą kaszę należy zmielić w blenderze lub w inny sposób.

Stosowanie owsianki jęczmiennej do odchudzania polega również na niskiej wartości energetycznej i niskim IG (indeks glikemiczny). Posiłki są zawarte w menu diet niskokalorycznych przepisywanych na otyłość. To kolejna korzyść zdrowotna ze zbóż, szkoda jęczmienia w takich przypadkach może objawiać się tylko wtedy, gdy jest nadużywana.

Dieta z jęczmienia perłowego

Wykorzystanie jęczmienia do odchudzania jest maksymalnie widoczne w opartych na nim mono-dietach. Dozwolone jest spożywanie owsianki gotowanej w wodzie bez oleju i przypraw. Powinieneś także pić więcej wody. Nie możesz ograniczyć się ściśle w ilości zjadanego jęczmienia: w tym samym czasie około 1 kg zniknie każdego dnia. Czas trwania diety to około pięć dni.

Uwaga! Mono-dietę jęczmienną warto wzbogacić warzywami: zarówno surowymi, jak i gotowanymi, gotowanymi bez dodatkowych składników.

Dzień postu na jęczmieniu

Odpoczywaj układ pokarmowy jeden dzień w tygodniu. Dni postu na jęczmieniu przyniosą korzyści. Pomoże to oczyścić jelita ze starych złogów, zmniejszyć masę ciała - przy niskim koszcie finansowym. Owsiankę należy spożywać w ograniczonych porcjach, ale tak często, jak chcesz. Pij czystą wodę pitną co najmniej 2 litry dziennie.

Jak gotować jęczmień iz czym się łączy

Zaleca się moczyć jęczmień przez noc, około jednej szklanki płatków na litr wody. Dzięki temu szybciej się ugotuje, będzie miękki i kruchy, a pełniej ujawni swoje użyteczne właściwości.Aby przyspieszyć gotowanie, wystarczy kilka godzin moczenia, w niektórych przypadkach można się bez tego obejść.

Klasyczny przepis na owsiankę jęczmienną

Możesz gotować owsiankę w wodzie lub mleku. Proporcje w obu przypadkach to 1: 3, moczyć - tylko w wodzie lub jogurcie, gdzie bakterie kwasu mlekowego pomogą dobrze zmiękczyć ziarna. Po spęcznieniu należy je dobrze wypłukać, aby usunąć pozostałą serwatkę.

Gotuj przez półtorej godziny na małym ogniu. Jeśli gotujesz na wodzie, możesz dodać śmietanę lub masło. Jeśli masz multicooker, możesz użyć trybu "langowania". Uzyskanie kruchej owsianki jęczmiennej zajmie od trzech do czterech godzin, której korzyści dla organizmu są znacznie większe niż w przypadku zwykłej metody gotowania.

Przepis z marchewką i cebulą

Kasza jęczmienna można łączyć z dodatkowymi składnikami, aby wzbogacić jej smak i walory zdrowotne. Konieczne jest przygotowanie potrawy zgodnie z zasadą pilawu ryżowego bez mięsa:

 • dusić cebulę i marchewkę w oleju na dnie kotła;
 • pozwól namoczonym zbóż spłynąć i dodaj do smażenia;
 • dodaj sól, pieprz, wszystko wymieszaj, trochę przyciemnij;
 • zalać wodą tak, aby pokryła jęczmień ok. 1 - 1,5 palca;
 • gotować pod szczelnie zamkniętą pokrywką na małym ogniu przez 15-20 minut;
 • sprawdź stopień gotowości. Jeśli kasza jest nadal szorstka, a płyn się zagotował, dodaj trochę wody i kontynuuj gotowanie przez kolejne 10 minut.
Rekomendowane lektury:  Dlaczego papryka jest przydatna, właściwości
Uwaga! Jeśli kasza jęczmienna cały czas gotuje się lub spala do dna, oznacza to tylko jedno - reżim temperatury jest wybrany nieprawidłowo. Zepsuje to smak i właściwości odżywcze gotowego dania. Musisz przykręcić ogień i powoli dusić zawartość patelni.

Zupa z pęczaku

Istnieje wiele opcji przygotowania zupy pęczakowej. Oto najbardziej dostępny. Jak to zrobić:

 • zagotować trzy szklanki wody;
 • dodać dwie łyżki płatków, wcześniej namoczonych i spuchniętych;
 • gotować przez co najmniej pół godziny;
 • dodaj ziemniaki i podpalaj przez kolejne dwadzieścia minut;
 • usmażyć cebulę, dodać do zupy;
 • zetrzeć przetworzony ser i wrzucić go tam;
 • Sól;
 • gotować przez kolejne dziesięć minut.

Pod koniec gotowania lub przed podaniem dodaj zioła takie jak cebula, koperek, pietruszka. Nie tylko doda świeżości i nowych odcieni smaku, ale także wzbogaci ją w witaminy.

Maseczki do twarzy z jęczmienia perłowego

Korzyści z jęczmienia dla kobiecego ciała przejawiają się nie tylko od wewnątrz. Na bazie zbóż przygotowuje się różne maski, odżywiające, nawilżające, tonizujące skórę twarzy:

 1. Ugotuj owsiankę w mleku, ubij blenderem. Nałożyć ciepłą masę na powierzchnię skóry twarzy, okolicy szyjki macicy, spłukać po pół godzinie. Procedury powtarzaj kilka razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc.
 2. Zmiel na proszek, wlej gorące mleko, nalegaj. W roztworze zwilżyć gazę, nałożyć na twarz. Trzymaj przez dwadzieścia minut. Maska jest odpowiednia dla skóry wrażliwej: łagodzi podrażnienia, uelastycznia.
Uwaga! Aby uzyskać pełniejszy efekt, jęczmień perłowy należy stosować nie tylko do zabiegów zewnętrznych, ale także do stosowania wewnętrznego.

Szkoda i przeciwwskazania jęczmienia

Dania z jęczmienia mają nie tylko plusy, ale i minusy. Należy je ograniczyć do osób, które cierpią z powodu zwiększonej kwasowości żołądka, nadmiernej produkcji gazów i skłonności do zaparć. Korzyści z jęczmienia dla organizmu mężczyzn również nie zawsze są widoczne. Silna połowa nie powinna nadużywać zbóż, ponieważ może to prowadzić do szkód, takich jak zmniejszenie libido, niestrawność.

Jak wybrać i przechowywać jęczmień perłowy

Korzyści i szkody jęczmienia dla organizmu ludzkiego w dużej mierze zależą od jakości produktu. Wybierając jęczmień, aby uniknąć uszkodzenia zepsutych zbóż dla organizmu, należy zwrócić uwagę na następujące punkty. Kasza powinna być jednolita, jasna lub brązowawa, bez czarnych plam i kropek. Ziarna są kruche, nie sklejające się ze sobą, o świeżym, przyjemnym zapachu.

Jęczmień można przechowywać przez rok (zmiażdżony) lub dwa (w całości). Pojemnik powinien być suchy, szczelnie zamknięty, w ciemnym miejscu. Światło i powietrze sprzyjają utlenianiu, wilgoć prowadzi do degradacji i rozwoju bakterii.

Jak prawidłowo wybrać i przechowywać jęczmień perłowy, o jego zaletach i szkodach, możesz dodatkowo dowiedzieć się z wideo:

Wniosek

Korzyści i szkody wynikające z jęczmienia perłowego były znane ludzkości od niepamiętnych czasów. Przygotowane z niej potrawy są smaczne, pożywne i mają właściwości lecznicze. Skutki uboczne i szkody zbóż są nieistotne i przejawiają się głównie przy spożyciu w dużych ilościach.

Recenzje

Irina Makarova, 28 lat, Nowokuźnieck.
Przestrzegałem diety na jęczmieniu przez 5 lub 6 dni. Poczułem lekkość w całym ciele, chęć przeżucia przez cały czas zniknęła. Następnie, po przejściu na normalne jedzenie, zacząłem mniej jeść i przytyć. Przydatne właściwości jęczmienia pomogły mi schudnąć o około 3 - 4 kg.
Svetlana Taran, 49 lat, Oryol.
Czytałem, że jęczmień perłowy nadaje się do utraty wagi. Postanowiłem spróbować. Zacząłem codziennie jeść jęczmień. Zanikło uczucie ciężkości w żołądku, pojawiło się więcej energii, żołądek został wciągnięty. Będę kontynuował: wynik jest już widoczny.
Link do głównego posta

Zdrowie

Piękno

jedzenie