Plamy morwy na ubraniach: jak usunąć z białych i kolorowych tkanin

Mycie morwy może być bardzo trudne po tym, jak jej sok dostanie się nie tylko na ręce, ale także na ubranie. Wynika to z naturalnego barwnika zawartego w tym przysmaku. Ale nie powinieneś rozpaczać i spisywać swoich ulubionych rzeczy, ponieważ istnieje kilka sposobów, które pomogą usunąć morwy.

Funkcje usuwania plam z morwy

Sezon jagodowy to nie tylko radość i okazja do delektowania się zdrowymi i smacznymi owocami. Bardzo często gospodynie domowe borykają się z problemem zanieczyszczenia odzieży morwy, która jest niezwykle trudna do prania, zwłaszcza jeśli sok udało się wchłonąć w strukturę tkaniny i wysuszyć. W wyniku kontaktu jagody z rzeczą na tym ostatnim pozostają ciemnofioletowe plamy, które są trudne do usunięcia.

Rekomendowane lektury:  Jak wytrzeć brylantową zieleń z linoleum

Pierwszą rzeczą, którą robią niedoświadczone gospodynie domowe, jest próba umycia poplamionego miejsca mydłem do prania lub proszkiem do prania. W efekcie brud wciąga się jeszcze bardziej w tkaninę i znacznie trudniej go zmyć. Dlatego główną zasadą przy wykrywaniu plam z morwy jest zmywanie soku jagodowego pod bieżącą wodą, starając się nie wcierać go w tkaninę. Wtedy możesz już rozpocząć pranie za pomocą środków ludowych lub specjalistycznych.

Ważny! Im szybciej zaczniesz czyścić poplamiony obszar, tym większe szanse na uratowanie produktu.

Jak usunąć plamy z morwy metodami ludowymi

Możesz myć morwy za pomocą wielu środków ludowych. Zalety korzystania z nich to:

 • dostępność;
 • taniość;
 • łatwość użycia;
 • bezpieczeństwo.
Uwaga! Korzystając z któregokolwiek z wymienionych środków, należy upewnić się, że tkanka jest odporna na jego działanie. Aby to zrobić, wystarczy nanieść niewielką ilość kompozycji na niepozorny obszar produktu.

Jak usunąć plamy z morwy kwasem cytrynowym

Kwas cytrynowy pomaga skutecznie usunąć szlak morwy. Dosłownie odbarwia brud, dzięki czemu jest nieskazitelnie czysty.

Aplikacja kwasu cytrynowego:

 1. Rozpuść 2 łyżki stołowe w szklance ciepłej wody. l. cytryny.
 2. Mieszaj płyn, aż kryształy kwasu całkowicie się rozpuszczą.
 3. Nałóż powstały roztwór na ślad jagody lub zanurz poplamiony obszar w płynie.
 4. Wytrzymaj nie więcej niż 5 minut.
 5. Umyć mydłem lub proszkiem.
Ważny! Kwas cytrynowy może odbarwić nie tylko śladowe ilości soku, ale także farbę samego produktu. Dlatego konieczne jest najpierw wykonanie testu oporności tkanek.

Istnieje inna metoda polegająca na użyciu kwasu cytrynowego z octem. Aby usunąć morwy, musisz:

 1. Połącz w szklance ciepłej wody na 2 łyżki. l. ocet i kwas cytrynowy.
 2. Nałóż roztwór na poplamiony obszar.
 3. Poczekaj 5 minut.
 4. Prać w zwykły sposób.

Jak usunąć plamę morwy z ubrań żółtkiem i gliceryną

Można myć sok z morwy nie tylko za pomocą kwasów, gliceryna z żółtkiem dobrze radzi sobie z problemem. Ponadto metoda ta nadaje się nie tylko do białych przedmiotów, ale także do jasnych kolorów.

Procedura:

 1. Wymieszaj glicerynę (wystarczy jedno opakowanie produktu) i żółtko z jednego jajka.
 2. Dokładnie wymieszaj składniki, aż do uzyskania gładkiej konsystencji.
 3. Nałożyć masę na brud.
 4. Pozostaw na 2-3 godziny.
 5. Resztę kompozycji zetrzyj w ciepłej wodzie za pomocą proszku lub mydła.
 6. Wypłucz przedmiot pod bieżącą wodą.
Ważny! Gliceryna może być używana w czystej postaci przy użyciu tej samej technologii. Ta metoda jest odpowiednia dla delikatnych przedmiotów.

Jak usunąć plamy z morwy na ubraniach wrzącą wodą

Wrząca woda to uniwersalny środek do usuwania tego rodzaju zanieczyszczeń. Dobrze radzi sobie z sokiem z letnich jagód, nie uszkadzając nawet kolorowych produktów. Jedynym ograniczeniem jest to, że aplikacja jest możliwa tylko na tych tkaninach, które nie boją się wysokich temperatur.

Proces mycia:

 1. Konieczne jest zagotowanie oczyszczonej wody (użycie wody z kranu niesie ze sobą ryzyko dodatkowych plam na tkankach).
 2. Rozciągnij produkt na małym pojemniku, aby plama opadła.
 3. Delikatnie zalej plamę wrzątkiem.
 4. Pozostały brud zmyć wodą z mydłem.

Główną zaletą tej metody jest prostota i skuteczność jej stosowania, gdyż ślad po jagodach znika na naszych oczach.

Jak usunąć plamy z morwy na ubraniach solą

Można również zmyć świeże plamy z morwy przy pomocy soli, która dostając się na brud skutecznie go koroduje, „wyciągając” ze struktury tkaniny wszelkie cząsteczki pigmentu. Aby usunąć plamę, musisz:

 1. Zrobić kleik z soli i wody (sól będzie wymagała regularnego, grubego mielenia).
 2. Zastosuj go do obszaru problemowego.
 3. Wmasuj trochę.
 4. Pozostaw na 15 minut. (w tym czasie sól powinna trochę wyschnąć i poplamić).
 5. Umyć proszkiem.
 6. Wypłucz produkt.
 7. Jeśli to konieczne, powtórz procedurę, aż ślady obecności jagód całkowicie znikną, nie pozwalając na całkowite wyschnięcie.

Jak usunąć plamę z morwy na białym tle nadtlenkiem wodoru

Nadtlenek wodoru to kolejna opcja usuwania morwy.

Do tego potrzebujesz:

 1. W 10 częściach wody rozcieńczyć jedną część nadtlenku wodoru.
 2. Umieść zabrudzoną rzecz w powstałym roztworze lub nałóż ją bezpośrednio na obszar problemowy.
 3. Pozostaw na kwadrans na reakcję.
 4. Myć się.
Ważny! Nadtlenek wodoru może odbarwić drukowane tkaniny. Dlatego należy go używać z dużą ostrożnością. Jednocześnie narzędzie idealnie nadaje się do delikatnych białych przedmiotów.

Jak usunąć morwy z ubrań za pomocą specjalistycznych narzędzi

Przede wszystkim hostessy starają się zmyć morwy z ubrań specjalistycznymi produktami, którym udało się zdobyć zaufanie w walce z trudnymi do usunięcia plamami.

 1. Odplamiacz Amway... Tego narzędzia należy używać ściśle według instrukcji, aby skutecznie wyeliminować problem i nie zepsuć ulubionego elementu garderoby.
 2. Znikać... W linii tego producenta znajdują się tlenowe środki wybielające oraz odplamiacze. Możesz umyć morwy dowolną z wymienionych opcji: najważniejsze jest użycie produktu bez odbiegania od zaleceń wskazanych na opakowaniu.
 3. Bose... Wzmacniacz wybielacza i proszku również dobrze radzi sobie z usuwaniem plam z jedwabiu. Wystarczy rozcieńczyć wymaganą ilość proszku w ciepłej wodzie, tam umieścić produkt i chwilę położyć. Następnie umyj zwykłym proszkiem, dodając do niego trochę Bose.
 4. Płyn do mycia naczyń... Te żele dobrze współpracują z kwasami występującymi w jagodach. Jeśli plama jest świeża, możesz spróbować ją zmyć naczyniami Fairey, Sorty i tym podobnymi. Wystarczy nałożyć kilka kropel wybranego produktu na poplamiony obszar, odczekać około 20 minut. i umyj.
 5. Odplamiacze i wybielacze Faberlik... W linii producenta znajdują się również produkty, które przy prawidłowym stosowaniu mogą z łatwością usunąć ślady jedwabiu bez przekraczania zalecanej dawki.

Odplamiacze przemysłowe są bardzo skuteczne i łatwe w użyciu. Ale z reguły wszystkie są drogie i nie zawsze są pod ręką.

Wniosek

Możesz umyć morwy i zapisać rzecz poplamioną sokiem jagodowym. Najważniejsze jest, aby działać szybko i nie odkładać czyszczenia na później, ponieważ o wiele łatwiej jest usunąć świeżą plamę niż tę, która została wchłonięta przez strukturę tkaniny.

Link do głównego posta

Zdrowie

Piękno

jedzenie