Jak prać jagody: jak usunąć plamy z kolorowych i lekkich ubrań

Lato daje możliwość delektowania się ulubionymi jagodami i owocami, zarówno świeżymi, jak i w postaci soków, kompotów, dżemu. Razem z tym istnieje możliwość poplamienia ubrań takimi darami natury. Dzieje się tak szczególnie często w przypadku dzieci. Nie ma powodu do rozpaczy. Usuwanie plam po jagodach z ubrań jest łatwe. Istnieje wiele środków sprawdzonych w czasie. Wystarczy o nich wiedzieć i zastosować je na czas.

Funkcje usuwania plam z jagód z ubrań

Jeśli sok z jagód dostanie się na twoje ubranie, spiesz się, aby go uratować. Im więcej czasu minęło, tym bardziej barwnik jest wchłaniany przez włókna tkaniny. Ale w tym celu nie musisz natychmiast wysyłać przedmiotu do prania. Detergenty do prania i mydła zawierają zasady, które mogą usuwać plamy. Sytuacja z regularnego mycia może się pogorszyć. Po nim trudniej będzie usunąć brud z kolorowych ubrań. Pozostaje tylko pożegnać się z zabrudzoną bluzką lub koszulką.

Przed praniem rzeczy ze śladami jagód zwykłymi proszkami zaleca się usunięcie plam jednym ze sprawdzonych środków ludowej lub użycie specjalnych odplamiaczy i wybielaczy oferowanych przez producentów chemii gospodarczej.

Należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

 1. Przed użyciem jednego z istniejących środków zaleca się zbadanie tkanki pod kątem reakcji. Nałóż środek na tył niewidocznej części ubrania i zobacz, jak to działa. Ma to na celu uniknięcie uszkodzenia całego produktu.
 2. Świeża plama nie musi być przypadkowo wcierana. W przeciwnym razie wzrośnie na tkaninie. Od krawędzi do środka zabrudzenia poprowadzić kawałek bandaża lub wacika nasączonego środkiem czyszczącym.
Uwaga! Ślady jagód są zawsze łatwiejsze do usunięcia, jeśli są świeże. Dlatego musisz działać natychmiast. Jeśli nie masz pod ręką żadnych środków, wystarczy najpierw zanurzyć przedmiot w zimnej wodzie.

Jak usunąć plamy z jagód metodami ludowymi

Plamy po soku jagodowym lub kompocie nie pojawiają się tak często na ubraniach, zwłaszcza u osoby dorosłej. Najczęściej są to rzadkie przypadki. Dlatego nie zawsze pod ręką może być specjalny odplamiacz. I nie każdy kupi go na jedną okazję.

Możesz usunąć zanieczyszczenia z jagód metodami ludowymi, które były używane wiele lat temu, kiedy nie było chemikaliów. Każda gospodyni ma do tego środki w kuchni lub w apteczce.

Aby na pewno usunąć plamy z soku z jagód lub kompotu owocowego, należy postępować w następujący sposób:

 1. Usuń resztki miąższu jagód i wytrzyj ślad soku ręcznikiem papierowym.
 2. Posypać drobną solą zanieczyszczony obszar, aby wchłonąć rozlany płyn. Poczekaj kilka minut i strząśnij sól.
 3. Spłucz obszar zimną bieżącą wodą.
 4. Użyj jednego z wybranych dostępnych produktów, aby usunąć plamy po jagodach w domu.
 5. Umyj zabrudzoną rzecz zgodnie z instrukcjami na metce ubrania. Zaleca się dodanie odplamiacza do proszku do prania.

Nie używaj agresywnych środków chemicznych do usuwania soku owocowego z odzieży. Wynik może być dokładnie odwrotny od tego, czego chcesz.

Jak usunąć plamy z jagód wrzącą wodą

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem ludowym jest użycie wrzącej wody. Jeśli to możliwe, wodę należy zagotować, wyprostować poplamioną koszulkę lub bluzkę tak, aby woda spływała tylko po poplamionym miejscu i zalać ją wrzątkiem. Ślady znikną prawie natychmiast. Przed użyciem tej metody należy upewnić się, że na tkaninę nie wpłynie wysoka temperatura wody. Można to znaleźć na wewnętrznej metce odzieży.

Komentarz! Gotowanie prania pomaga dobrze usunąć plamy jagodowe. Należy jednak pamiętać, że można gotować tylko len i bawełnę.

Jak usunąć plamy po jagodach pastą do zębów

Zaleca się używanie pasty wyłącznie do usuwania plam po jagodach z białej tkaniny. Czynności są bardzo proste: wytrzyj ślad po jagodzie pastą do zębów i pozostaw na kilka godzin. Po ustąpieniu zabrudzeń zabrudzoną koszulkę lub sukienkę należy wyprać w ciepłej wodzie.

Jak usunąć plamy po jagodach z ubrań kwasem cytrynowym

Kwas cytrynowy może być używany do usuwania plam po jagodach z lekkich lub białych przedmiotów. Potrzebujesz 1 łyżki. l. Rozpuść proszek cytrynowy w szklance wody, zanurz w roztworze część ubrania, na którą został rozpryskany sok. Zostaw to na noc. Następnie spłucz pod bieżącą wodą i wyślij do prania.

Jeśli nie ma kwasu cytrynowego, możesz wycisnąć sok z cytryny na plamę lub nałożyć kawałek samego owocu, aby usunąć sok jagodowy z ubrania.

Jak usunąć plamy z jagód alkoholem

90% alkohol jest dobry do usuwania starych śladów z jagód. Rozpuść 2 g kwasu cytrynowego w 20 g alkoholu. W przypadku tkanin bawełnianych alkohol należy lekko podgrzać. Następnie zanurz w tym roztworze część ubrania dotkniętą jagodami i pozostaw do całkowitego oczyszczenia. Następnie zanurz w 1% roztworze amoniaku i wypłucz pranie w ciepłej wodzie.

Jak usunąć jagody z ubrań solą kuchenną

Możesz usunąć plamy za pomocą soli kuchennej, która jest w każdym domu. Aby to zrobić, musisz wymieszać niewielką ilość soli z wodą, aż utworzy się zawiesina. Rozłóż ubranie i stopniowo ocierając od krawędzi do środka, usuń brud. Zostaw na pół godziny. Następnie spłucz sól pod bieżącą wodą, spłucz miejsce mydłem i umyj jak zwykle.

Jak myć jagody nadmanganianem potasu

Jeśli plamy z jagód na jasnych ubraniach okazały się stare lub bardzo skoncentrowane, do ich usunięcia można użyć nadmanganianu potasu, rozpuszczając kilka kryształów w occie stołowym. Roztwór nanosić wacikiem na zanieczyszczony obszar, aż ślady znikną. Jeśli jest zaciemnione miejsce, należy je zalać nadtlenkiem wodoru. A następnie umyj produkt.

Uwaga! Konieczne jest śledzenie, czy wszystkie kryształy nadmanganianu potasu rozpuszczają się w wodzie i nie dostają się na rzeczy.

Jak usunąć plamy po jagodach z ubrań za pomocą octu

Aby usunąć ślady jagód octem stołowym, należy go wymieszać z wodą w równych proporcjach. Następnie zwilż małą białą ściereczkę lub wacik w tym roztworze i wytrzyj, przesuwając z zewnątrz brud do wewnątrz. Następnie wyślij przedmiot do prania.

Rekomendowane lektury:  Jak wytrzeć brylantową zieleń z linoleum

Jak usunąć plamy po jagodach z ubrań za pomocą żółtka jaja

Usunięcie plam po jagodach z kolorowych ubrań jest znacznie trudniejsze niż z białych lub nawet zwykłych. Chcę, żeby kolory nie blakły i pozostały tak samo jasne. W tym celu nie należy używać produktów o działaniu wybielającym.

W takim przypadku zadziała następujący przepis:

 1. Wymieszaj 1 żółtko z 30 g gliceryny.
 2. Wcierać w zabrudzoną powierzchnię ubrania i pozostawić na kilka godzin.
 3. Poczekaj, aż mieszanina zadziała.
 4. Zmyć ciepłą wodą.

Przetwarzanie powinno odbywać się po niewłaściwej stronie.

Komentarz! Jeśli po raz pierwszy nie można było usunąć śladów jagód w sposób ludowy, należy to powtórzyć kilka razy. Stopniowo plama zniknie.

Jak usunąć plamę jagodową za pomocą specjalistycznych produktów

Jeśli tradycyjne metody nie pomogły usunąć śladów jagód, możesz użyć jednego z przemysłowych odplamiaczy. Sklepy i supermarkety oferują szeroką gamę specjalnych żeli i proszków do usuwania różnych plam. Są tacy, którzy za pierwszym razem usuwają sok z jagód z różnych rodzajów tkanek.

Podczas używania środków chemicznych pamiętaj:

 • wybielacze na bazie chloru działają skutecznie na białych ubraniach, ale nie należy ich stosować do kolorowych tkanin, aby ich nie zepsuć;
 • używaj lepszej chemii opartej na aktywnym tlenie;
 • konieczne jest stosowanie żeli i proszków ściśle według instrukcji, zaczynając od małych dawek i stopniowo je zwiększając w razie potrzeby.

Najpopularniejsze chemikalia:

 • odplamiacze i wybielacze marki Vanish;
 • żel do różnego rodzaju tkanin „ACE”;
 • proszek do prania i żel Bose;
 • mydło do prania „antypiatyna”;
 • żel-wybielacz i odplamiacz w sprayu do ubrań dziecięcych "Uszata niania".

Adnotacja przy każdym produkcie wskazuje na rodzaj tkaniny, do której jest przeznaczony, temperaturę wody, optymalne dozowanie. Sekwencja działań dla prawie wszystkich odplamiaczy jest w przybliżeniu taka sama:

 1. Rzecz jest nasączona pewną ilością produktu.
 2. Płucz gardło dużą ilością wody.
 3. Prać w pralce.

Reszta subtelności jest nieistotna, ale powinieneś przeczytać o nich w instrukcji.

Odplamiacz „Vanish”

Aplikacja przebiega w 3 krokach:

 1. Rozcieńczyć suchy proszek do uzyskania papkowatej masy, rozprowadzić na plamie i pozostawić na 10 minut.
 2. 3-4 miarki rozcieńczyć w 10 litrach wody i włożyć do niego zabrudzone pranie na kilka godzin.
 3. Podczas prania dodaj 1 miarkę do detergentu.

Taka sekwencja czynności pozwoli usunąć ślady nawet z mocno zabrudzonej odzieży.

Wybielacz „biel”

Produkt należy rozcieńczyć w ciepłej wodzie o temperaturze 400-500C. Proces:

 1. 5 łyżek. l. płyn rozcieńcza się w 10 litrach wody.
 2. Położyć pranie i pozostawić na kilka godzin.
 3. Dokładnie spłucz.

Produkt nakładaj tylko na białe ubrania. Nie możesz go wylać na plamę. Pozostanie żółty ślad, który będzie trudny do usunięcia.

Produkty dla dzieci „Uszata niania”

Przeznaczone do użytku na odzieży dziecięcej, są dobrze zdejmowane i utrzymują materiał miękki. Proces:

 1. 5-7 ul. l. wsyp proszek do miski z wodą.
 2. Umieść tam brudne rzeczy.
 3. Wypłucz i umyj.

Możesz też spróbować namoczyć poplamioną część koszuli w płynie do mycia naczyń na pół godziny. Produkt powinien być bezbarwny. Następnie spłucz obszar bieżącą wodą. W ten sposób można całkowicie usunąć sok z niektórych rodzajów jagód.

Komentarz! Jeśli problem wystąpi poza domem, możesz usunąć plamę z jagód za pomocą ołówka do usuwania plam, który jest wygodny do noszenia ze sobą w torbie.

Wniosek

Istnieje wiele poręcznych i specjalnie zaprojektowanych narzędzi, za pomocą których można usunąć plamy jagodowe z ubrań. Zawsze istnieje możliwość wyboru najbardziej odpowiedniego w danej sytuacji. Wystarczy o nich wiedzieć i pamiętać, że ślady jagód najłatwiej usunąć w ciągu pierwszych 2 godzin po ich pojawieniu się. W takim przypadku problem jest rozwiązany bez trudności.

Link do głównego posta

Zdrowie

Piękno

jedzenie